بورس کالا مرجع رسمی قیمت پسته در دنیا

  به نقل از بورس کالای ایران، این جلسه با حضور رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، استاندار کرمان، رییس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان،  مدیرعامل بورس کالای ایران و نیز جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

pistachio-tree-iran

 حل مشکلات پسته با تجمیع آن در بورس کالا

در این نشست، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مزایای عرضه پسته در بورس کالا را برشمرد و بر جمع‌آوری محصولات خرد و عرضه عمده آن در این بازار برای حل مشکلات آن تاکید کرد.

محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به حل بسیاری از مشکلات حوزه صادرات با ایجاد بورس پسته گفت: عزم و اراده جدی برای ساماندهی وضعیت پسته شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه باید به نوعی خرید و فروش صورت گیرد تا معاملات شفاف بوده و از حالت معمولی در بازار به معاملات فراتر تبدیل شوند، گفت: از سال‌های قبل باید اقدامی صورت می‌گرفت که محصولات کشاورزی برای کمک به تولیدکننده و فروشنده در مکانی قرار گیرند تا عملیات بازرگانی آنها در اقتصاد نشان داده شود. در این راستا و با تلاش‌های انجام شده در استان، بورس پسته در این استان راه‌اندازی شد و امسال نخستین سالی است که این محصول در بازار بورس عرضه می‌شود و باید برنامه‌ریزی مناسبی در این حوزه انجام شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ضمن بیان اینکه در حال حاضر عزم و اراده لازم برای ساماندهی وضعیت پسته در استان کرمان شکل گرفته است، خاطرنشان کرد: ساختار جدید در حوزه صادرات پسته به دنبال حل مشکلات موجود در این حوزه است، این درحالی است که تاکنون نبود کیفیت و استاندارد مشخص برای محصولات کشاورزی از مشکلات موجود در صادرات این محصولات بوده است که در این زمینه اگر به کیفیت پسته صادراتی توجه نکنیم با مشکلات موجود همچنان روبه‌رو خواهیم بود. پورابراهیمی عنوان کرد: متاسفانه اکنون افاغنه دلال پسته شده‌اند و مشخص نیست که به چه شکل این محصولات به فروش می‌رسند. با این وجود، بسیاری از این مشکلات در ساختاری با عنوان بورس قابل رفع است و معنای بورس این است که معاملات به صورت شفاف اجرا می‌شوند. به هر اندازه که معاملات در زمینه پسته در بورس انجام شود و به صورت استاندارد درآید، نفع آن به تولید‌کننده، فروشنده و صادر‌کننده می‌رسد.

نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی به تجمیع منابع مالی به عنوان یکی از کارکردهای بورس اشاره و بیان کرد: یکی از ضعف‌های حوزه صادرات این است که محصولات کشاورزی را به صورت خرد عرضه می‌کنیم که با راه‌اندازی بازار بورس این مشکل برطرف می‌شود.خوشبختانه با همکاری استاندار، نمایندگان و مدیران اقتصادی کار ساماندهی پسته در دست انجام است. ظرفیت بسیار مهمی برای ایجاد تحول در ساختار تولید، تجارت و صادرات پسته وجود دارد و باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس بر اجرای کار مطالعاتی برای چگونگی و استراتژی فعالیت در حوزه صادرات پسته را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: تشکیل صندوق کالایی در بورس طی دو هفته آینده زیر نظر کارگزاری بانک کشاورزی ایجاد شود.

 در خصوص تسهیل فرآیند تامین مالی به کمک عرضه در بورس کالا عنوان کرد: باید شرط استفاده از تمام تامین مالی‌هایی که قرار است انجام شود، شامل منابع داخلی از بانک کشاورزی یا صندوق توسعه ملی، ورود و عرضه در بازار بورس قرار گیرد. وی پیرامون مشوق‌های عرضه در بورس خاطرنشان کرد: امسال در قانون بودجه، مشوق‌های مالیاتی را بر مبنای خرید از بورس قرار می‌دهیم و در کنار آن تسهیل ضمانت‌های گواهی سپرده کالایی را هم باید داشته باشیم.

 تبدیل ایران به مرجعیت قیمت‌گذاری پسته در دنیا به کمک بورس کالا

طی جلسه دیروز ستاد عالی پسته استان کرمان، حامد سلطانی نژاد جایگاه بورس کالا در عرضه محصولات کشاورزی را تشریح کرد و پیرامون مزایای عرضه پسته در این بازار سخن گفت و عنوان کرد: بورس کالا بعد از 10سال از آغاز فعالیت خود، جایگاه خود را در کشور پیدا کرده و در حوزه صادرات محصولات مختلف به خوبی اقدام می‌کند. ضمن اینکه بورس کالا می‌خواهد فعالان کنونی را با قالب جدیدتری آشنا کند تا همه از منافع بازارها بهره‌مند شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code